ŞEFFAF TELEFON KILIFLARI NEDEN SARARIR?

 

Yeni bir iPhone aldınız, harika ötesi tasarımını kılıf arkasında saklamak istemiyorsanız ilk tercihiniz şeffaf bir telefon kılıfı olacaktır. Eğer şimdiye kadar bir kez olsun şeffaf telefon kılıfı kullandıysanız, belli bir süre sonra kılıftaki sararmayı mutlaka deneyimlemişsinizdir. 

Peki kılıflar neden sararır?

Aslında, şeffaf telefon kılıfları zamanla sararmazlar - zaten kılıf yapımında kullanılan malzeme (TPU) sarıdır. Üreticiler bu sarılığı gidermek ve şeffaf görünümü sağlamak için ürünü maviye boyarlar. Bu sayede kılıflar renksiz bir forma dönüşür. 

Şeffaf kılıfların sararması veya yaşlanması sürecini hızlandıran iki önemli dış etken vardır. Bunlardan ilki güneşin UV ışınlarıdır. Bu ışınlar sıcaklıkla birlikte kılıf üzerinde kimyasal reaksiyonlara, oksidasyona sebep olarak sararmayı hızlandırır. 

İkinci önemli etken ise şeffaf kılıfın ellerdeki doğal yağlar, ter ve toza maruz kalmasıdır. Şeffaf olmayan kılıflar bile bu etkenlere maruz olma derecelerine göre renk değişimine uğrayabilirler. 

Yine de her kılıf sararmaz veya sararma süresi ve derecesi farklıdır. Ürün yapımında kullanılan silikon ne kadar sert ve bükülemez ise sararma eser miktarda gerçekleşir. Yumuşak, kolay eğilip bükülebilen kılıflar en çok ve hızlı sararan kılıflardır. 

Sararmaz kılıf seçenekleri: İNCELE

Bir sonraki yazı: Sararmış kılıflar şeffaflaşır mı?